- Bratislavský kraj
- Železná opona
- Cesta Železnej opony
-
Jedinečný príbeh Objavovanie Pohyb v prírode
Postavenie pamätníka Brána slobody inicioval Ústav pamäti národa a Konfederácia politických väzňov Slovenska pod hradom Devín, na sútoku riek Moravy a Dunaja.
Bránu slobody odhalili 17. novembra v roku 2005 v Deň boja za slobodu a demokraciu. Dielo autora Petra Meszároša znázorňuje rozstrieľanú bránu, vnútri ktorej je vyhnutá kovová mreža. Na pamätníku je vytesaný nápis: „Komunistický režim postrieľal, mínami a elektrickým prúdom zabil a iným spôsobom zavraždil pri pokuse o útek cez „železnú oponu“ na československých hraniciach v rokoch 1946-1989,“ nasleduje štyristo mien. Predstavujú štyristo vyhasnutých ľudských osudov. V roku 2016 tu pribudol ďalší pomník, ktorý je venovaný otcovi Antonovi Srholcovi. Autorom busty je sochár Peter Mészároš, ktorý je tiež autorom Brány slobody.
Anton Srholec bol synonymom slobody, statočný a čestný človek s veľkým srdcom, ktorý si zachoval dôstojnosť, aj keď ho vydierali komunisti. V roku 1951 sa so skupinkou bohoslovcov neúspešne pokúsil preplávať rieku Moravu. Za pokus o nelegálne prekročenie hraníc bol odsúdený na 12 rokov väzenia. V ňom strávil 10 rokov, prevažne v uránových baniach v Jáchymove.
Zdroj
http://tyzdenvdevinskej.sk/krvava-hranica/
https://turisticky.sk/vylet/brana-slobody/